Мэты і гадавыя задачы

У сваёй дзейнасці работнікі ўстановы дашкольнай адукацыі кіруюцца Кодэксам Рэспублікі Беларусь аб адукацыі, інструктыўна-метадычным пісьмом Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь да пачатку навучальнага года і іншымі нарматыўнымі прававымі актамі ў сферы дашкольнай адукацыі.

Гадавыя задачы

ДУА " Мятлічыцкі дзіцячы сад Лагойскага раёна»

на 2023/2024 навучальны год

Фарміраваць грамадзянскасць і патрыятызм у дзяцей дашкольнага ўзросту ў працэсе актывізацыі пазнавальнай цікавасці да культуры і гісторыі роднага краю.

Меркаваныя вынікі:

Выхаванцы:

1.Даведваюцца на геаграфічнай карце размяшчэнне Рэспублікі Беларусь. Даведваюцца і называюць асноўныя славутасці роднага населенага пункта, сталіцы Рэспублікі Беларусь. Выконваюць Дзяржаўны гімн Рэспублікі Беларусь. Даведваюцца і называюць дзяржаўныя сімвалы Рэспублікі Беларусь. Называюць дзяржаўныя святы. Расказваюць (сумесна з дарослым) пра беларускае войска, воінаў, якія ахоўваюць нашу Радзіму. Даведваюцца і называюць людзей, якія ўславілі Беларусь. Адрозніваюць і называюць беларускія народныя промыслы, прадметы дэкаратыўна-прыкладнога мастацтва Беларусі, кампаненты нацыянальнага касцюма, стравы народнай кухні. Сфарміраваны інтарэс і станоўчыя адносіны да беларускай мовы, нацыянальнай культуры і традыцый.

Педагогі:

Актывізуюць пазнавальную цікавасць у дзяцей дашкольнага ўзросту да культуры і гісторыі роднага краю. Ужываюць эфектыўныя метады і прыёмы працы з выхаванцамі па фарміраванні грамадзянскасці і патрыятызму ў дзяцей дашкольнага ўзросту. Назапашваюць практычны матэрыял для арганізацыі адукацыйнага працэсу ў групах. Вядуць асветніцкую работу сярод бацькоў па фарміраванні грамадзянскасці і патрыятызму ў дзяцей дашкольнага ўзросту. Ствараюць умовы для ўдасканалення і практычнага прымянення дзецьмі атрыманых ведаў.

Законныя прадстаўнікі:

Павялічаць педагагічную кампетэнтнасць адносна пазнавальных здольнасцяў дзіцяці, яго інтарэсаў да культуры і гісторыі роднага краю. Актыўна ўдзельнічаюць у адукацыйным працэсе ўстановы, у дзіцяча-бацькоўскіх праектах. Сфарміравана актыўная бацькоўская пазіцыя ў пытаннях фарміравання асноў патрыятызму і грамадзянскасці ў дзяцей дашкольнага ўзросту.

25.08.2022 09:34 - 30.11.2023 18:05